Konzorciumi partnerek

KEHOP-1.1.0-15-2021-00013

Insula Magna - Komplex Vízgazdálkodási és Fenntartható Fejlesztési Program

A Széchenyi István Egyetem meghatározó részvételével, több mint száz kutatója bevonásával, széles körű összefogással zajló Insula Magna Program célja, hogy a Szigetköz–Csallóköz térség határon átnyúló, európai fenntartható és mintaadó fejlesztési területté váljon. Az egyetem vízgazdálkodási csoportja által megfogalmazott, a Szigetköz mentett oldalára vonatkozó javaslatainak bemutatására, az álláspontok ütköztetésére, a problémák és megoldási javaslatok térképének elkészítésére workshopsorozat indult. A szakemberek célja az ökológiai és a gazdasági-turisztikai szempontok egyensúlyát megtartó, fenntartható fejlődés megalapozása.

Az Insula Magna Komplex Vízgazdálkodási és Fenntartható Fejlesztési Program a Szigetköz és a Csallóköz jövőjét, további fejlődését hivatott megalapozni. A programban az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Széchenyi István Egyetem, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete a szakmai partnerekkel közösen fogalmazza meg projektjavaslatait 18 munkacsomagban. Ezek közül 13 esetében az egyetem irányításával zajlanak a kutatások.

Dr. Bene Katalin, a Széchenyi István Egyetem docense, a program tudományos vezetője

Dr. Bene Katalin, a Széchenyi István Egyetem docense, a program tudományos vezetője (Fotó: Májer Csaba József)
 

„A programban eddig mintegy kétszáz konkrét javaslatot dolgoztak ki a szakemberek. Ezek bemutatására, illetve a további problémafeltárás érdekében indítottuk azt a workshopsorozatot, amelynek részeként, négy rendezvényen a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdések kerülnek fókuszba”

– fogalmazott dr. Bene Katalin, a Széchenyi-egyetem docense, a program tudományos vezetője. Az eddigi eredményeket összefoglalva kitért a turisztikai fejlesztésekre is, köztük a négy javasolt belépési pontra (Győr, Mosonmagyaróvár, Rajka, Lipót), amelyek a Szigetköz kapuiként fogadnák a látogatókat különböző szolgáltatásokkal.

A projekt megfogalmaz többek közt egy dunaremetei akváriumot és halkeltetőt, valamint egy hallépcső kialakítását is. Az aktív Szigetköz javaslatcsomagban a gyalogos, kerékpáros és víziturizmus lehetséges bővítési elemei szerepelnek, illetve a hajóközlekedés fejlesztése is kiemelt hangsúlyt kap. A programban fontos szerepet játszik a társadalmi tudatosítás, a fenntartható fejlődés kompetenciaközpont létrehozása az egyetemen, valamint a tangazdaság – szigetközi oktató- és bemutatóközpont fejlesztése is.

Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója

Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója (Fotó: Májer Csaba József)
 

Az első workshop nyitó előadását az Öreg-Dunán és mellékágrendszerein tervezett beavatkozásokról és annak mentett oldalra vonatkozó hatásairól Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója tartotta.

Kiemelte, az egyik fő cél a Duna-főmeder és a mellékágak ökológiai kapcsolatának javítása, a megfelelő vízszintek és vízjárás biztosítása. Hasonlóképp fontos a vizek állapotának javítása, a vízpótlás fejlesztése és az árvízlevezető képesség növelése.

A Szigetköz mentett oldali vízpótló rendszerre vonatkozó javaslatokat a Széchenyi-egyetem vízgazdálkodási csoportjának kutatói mutatták be.

A töltések mentett oldalán működő csatornahálózatban rejlő potenciált a társadalom és a gazdaság egyre szélesebb körben igyekszik kiaknázni, ugyanakkor, a fenntarthatóság legfontosabb tényezője, hogy a gazdasági, turisztikai fejlesztések és az ökológiai szempontok összhangban legyenek egymással, vagyis megtartsuk a kellő egyensúlyt” – hangsúlyozta Chappon Máté, a Széchenyi-egyetem oktatója. Előadásában kitért a korszerű mérési és irányítási technológiákra, a számítógépes modellezésre, amelyek lehetővé teszik a vízkészletek rugalmas szétosztását a felmerülő igények minél jobb kielégítése érdekében.

Mint mondta, a polgármesteri interjúk mellett kérdőíves kutatás is készült, amely szerint a megkérdezettek új csatornák létesítését, a fenntartási munkák gyakoribbá tételét és új területek vízpótlásba való bevonását tartják a legfontosabbnak.

Chappon Máté, a Széchenyi István Egyetem oktatója

Chappon Máté, a Széchenyi István Egyetem oktatója (Fotó: Májer Csaba József)

Chappon Máté kérdésünkre elmondta, a Szigetköz számos nehézséggel terhelt terület, de ez cselekvésre sarkallta az itt élőket, többek között éppen a vízpótlás tekintetében. A megfelelő vízmennyiség és -minőség rendelkezésre állása ad fejlesztési, továbblépési lehetőséget, az Insula Magna program pedig új lendületet, komplex javaslatcsomagot a térség fenntartható jövőjét illetően.

„A szigetköziek összhangban élnek a vizekkel, és a mindennapjaikat meghatározza a víz mennyisége, minősége. Nem véletlen, hogy széles körű és aktív összefogás alakult ki a programban a közös cél érdekében

– mondta. Hozzátette, a turisztikai igény is egyre nagyobb a Szigetköz felfedezésére, ezért is kulcskérdés az egyensúly fenntartása.

A vízkészletgazdálkodási modellezéssel kapcsolatban világított meg fontos szempontokat Ámon Gergely, egyetemi oktató is, aki mindezt hatékony döntéstámogatási eszközként mutatta be a hallgatóságnak. Kiemelte, ezen modellek átfogó térinformatikai rendszerben összegezve tudják segíteni a fenntartható fejlődést.

Az előadásokat követő fórum moderátora a VTK Innosystem Kft. részéről Janák Emil, az Insula Magna program projekt tanácsadója volt, akinek a vezetésével a résztvevők az érdekeltek számára fontos vízhasználati igények felmérésében, az ágazatok közötti egymásra hatások felülvizsgálatában, valamint a probléma- és fejlesztési térkép elkészítésében működtek közre.

 
 
 

Széchenyi 2020